Tarihçe-Genel Bilgiler

Tarihçe-Genel Bilgiler

Üniversitemiz, Osmaniye’de ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 1976 yılında Osmaniye Belediyesine ait bir binada kurulan Osmaniye Meslek Yüksekokulu daha sonra 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun kabulü ile 04.11.1981 tarihinde Çukurova üniversitesine bağlanmıştır.

Çukurova Üniversitesine bağlanan Osmaniye Meslek Yüksekokulu şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Fakıuşağı Köyü merası olan şimdiki yerleşke alanına  hazineden 22.12.1984 tarihinde tahsis yoluyla elde etmiştir. Burada gelecekte kurulacak olan bir üniversitenin altyapısını oluşturmak üzere sürdürülen faaliyetler sonucunda şimdiki yerleşke alanı meydana gelmiştir.

Yerleşke alanının gelişmişliği ve fiziki imkânların durumun içeren bir başvuru sonucunda Çukurova Üniversitesine bağlı olarak 23.06.2006 tarih ve 26207 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2006/10546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Mühendislik Fakültesi kurulmuştur.

29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı Kanunun 84. Ek Maddesi ile de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kurulmuştur.


Karacaoğlan Yerleşkesi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin birimleri Osmaniye Fakıuşağı Köyünde bulunan Karacaoğlan merkez yerleşkesi ile Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Erzin ilçelerinde yer alan yerleşkelerindedir. Merkezde Mühendislik, Fen Edebiyat, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Osmaniye Meslek Yüksek Okulu, ilçelerde ise Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Erzin Meslek Yüksek Okulları yer almaktadır. Ayrıca Kadirli ilçesinde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu da bulunmaktadır.

Karacaoğlan Yerleşkesi Giriş KapısıRektörlük

 

 

OKÜ Lezzet Vadisi – Merkezi Kafeterya

 

OKÜ Stadyum
Açık Spor Alanları


 

Kapalı Yüzme Havuzu


 


Kapalı Spor Salonu – Fitness Salonu

   


Öğrenci Yaşam Merkezi – Kütüphane

     

OKÜMERLAB – Merkezi Araştırma Laboratuarı

             
  

Eğitim Bloğu

 

Mühendislik Fakültesi

               
 

Fen Edebiyat Fakültesi  - Mühendislik Fakültesi Laboratuarları

   

Konferans SalonlarıOKÜ’de Sosyal Yaşam ve Karacaoğlan Yerleşkesi Doğal Güzellikleri 

 


Sık Kullanılanlar
Kurumsal Sosyal Medya
Diğer Bağlantılar